Seninle yeniden başlamak

Seninle yeniden başlamak

Seninle yeniden başlamak

Seninle yeniden başlamak
Şimdi sorunlarla başa çıkmak, öz güveninizi artıkmak, yeniden doğmak, geçmişini silmek, yeni bir hayat yaşamak istiyorum diyorsanız bu olacaktır. Herşey sana bağlı olduğunu unutmayın. Çevremde gözlemlediğim çözümlenemez denilen sorunlar o kadr çok ki , aslında bunların çözümü çok kolay ; Örnekler vereyim. Hedeflerim yok, hedeflerime ulaşamıyorum, hayat sıkıcı, odamda boğuluyorum, çocuğum olmuyor, geçmişi unutamıyorum, şu yada bu korkularım var, endişelerim var, çocuklarıma söz geçiremiyorum, geçmişte yaşadığım ….. olayı üzerinden çok uzun yıllar geçti 25 sene mesala hala unutamıyorum, hayvanlardan (örümcekten , yılandan köpekten) korkuyorum, bazı nesnelerden korkuyorum (yürüyen merdivenden , asansörden, uçaktan, iğneden) , uzun süredir depresyon ilaçları kullanıyorum ama düzelemedim, araba kullanamıyorum, trafiğe çıkmak korkutuyor, geceden korkuyorum, yükseklik korkum var, yalnız kalmaktan korkuyorum,evlilikten korkuyorum, doğum yapmaktan korkuyorum, gerdek gecesi korkum var, terapi gördüm ama hiç bir şey değişmedi, yada hedeflerime hemen ulaşmak istiyorum vs yani örneklemeleri çoğaltabiliriz. Karşılaştığımız bir sorun karşısında onunla başa çıkmak için geçmişten gelen yaşanmışlıklar, deneyimler, bilgiler ve yeni edineceğimiz bilgilerle sorunların üstesinden geliriz. Geçmişte yaşananlardan pişmanlık yaşamak yerine ders almalıyız.

Zaten gerçek şu ki acısıyla , tatlısıyla yaşanmıştır. Bitmiştir. Pişmanlık duymak anlamsız ve faydasızdır. Aslında bunlar bizim zenginliğimizdir. Tecrübe ve deneyimlerimizdir. Algılarımızı değiştirelim artık. Geçmişte yaşanılan olumsuzluklar; bizlerde bir çok olumsuz düşünceler ve duygular yaşatabilir. Aklımıza gelince öflenebiliriz, bozuk ilişkiler kurabiliriz, depresyona girebiliriz, Kimilerinde panik ataklara sebep olabilir, Fobiler , takıntılar yada kötü kabuslar görebiliriz, demem o ki maddi veya manevi etkilenebiliriz.

Bunları çözmek için önce kendimizle yüzleşmemiz gerekir

Bunları çözmek için önce kendimizle yüzleşmemiz gerekir. Biz ebebeğinler olarak yada bizden öncekiler bireylerin gelişim sürecinde çocuklarımıza çoğunluğu olumsuz duygu , düşünce ve davranışlar öğretildi yada gösterildi. Sonra bireyler büyüdü ve sorunlu gençlik yada toplum haline geldi. Toplumumuzun geneli negatif düşüncelere sahip , mutsuz ve huzursuz olmuştur. Bir çok çocukta karşılaştıklarımı paylaşayım sizlerle. Çok ders çalıştığı halde başarısız olanlar, çalışmak istediği halde bir türlü çalışmaya başlayamayanlar, Başarızlık nedeniyle okuldan soğuyanlar, dikkat bozukluğu yaşayanlar, anlamsız yere ağlayanlar, içine kapanık olanlar, sabırsız olanlar, hırçın olanlar yada aşırı uysal olanlar. Farkında mısınız? Güneş herkes için doğuyor ama ondan herkes faydalanamıyor. Neden bu örneği mi verdim. Hayat da böyledir. Çok güzel ve anlamlı. Onu sıkıcı ve çekilmez hale getiren yine bireylerin kendileridir. Hayatımıza aldıklarımız, duygu ve düşüncelerimiz, çevresel faktörler etkili olur. Çoğumuz mutsuz neden mi takıntılı onun için. Kafamıza taktığımız saçma sapan bir sorun yüzünden takıntılı oluruz ve hayatımızı mahvederiz. Başka bir şey yoktur sadece onu düşünürüz . Bazen saatlerimizi, günlerimizi, yıllarımızı hatta hayatımızı çekilmez bir hale sokarız. Bu yüzden ufak tefek şeyleri kafamıza takmamalıyız.

Hayat uzun ama insan hayatı uzun değildir. Hiç kimse ölümsüz değildir.

Hayat uzun ama insan hayatı uzun değildir. Hiç kimse ölümsüz değildir. Sizler saçma sapan bu sorunlar yüzünden , sosyal , kültürel , ekonomik ve fiziksel hayatınızı mahvetmeyin. Her şey ve herkes için enerjinizi, zihninizi, emeğinizi ve zamanınızı harcamayınız. Kafanıza takacağınız tek şey sensin. Özelin ve seni sen yapan değerlerin olmalı. Negatif enerjilerden , düşüncelerden, üzerindeki ağır metallerden, toksinlerden kurtulmak çok kolaydır. Kimilerinde uyku düzeni bozuk, kimilerinde hormanel denleri değişmiş olabilir. Hiç kimse şimdiki aklım olsa bunu şöyle yapardım, yada yapmazdım demeyin. Geçmişe geri dönemezsiniz . Bunu kabul ediniz artık. Takıntılı insanlarda pişmanlık çok fazla olur. Hayatınızın güzelleşmesini istiyorsanız bireylerin kendilerine değer vermesi ve özel olduklarını hissetmeleri gerekmektedir. Çevrenizdeki tembel ve miskin olanlardan uzak durmalısınız. Böyle kişilerin size faydasından çok zararı olmaktadır. Hayatta sahip olmak istediğiniz herşeyi siz isterseniz sahip olabilirsiniz. Olmuyor sakın demeyin. Olmuyorsa sebep sizsiniz. İstediğiniz şeylere sahip olmak için önce onu düşün, hayal et ve eyleme geçin. Mutluluk ve arzuladıkların , istediklerin avuçlarında olacaktır. Çok şeye sahip olmak değil , sahip olduklarınızın değerini bilmek insanı mutlu ve huzurlu kılar. Sizi içten samimi karşılıksız sevenlerin değerini iyi bilin , kaybettikten sonra pişmanlık duymanız onu size geri getirmez.

Ahmet KİREÇCİ

Anahtar Kelimeler ; SULTANIM, Ah be SULTANIM sen benim neler nelerimsin bir bilsen. SULTANIM, Sen her şeyimsin, canım, cananım, hasretim, alın yazım, kara sevdalım, sen cennetim, cansın can, nefesim, kanayan yaramsın, sol yanımsın.
Nefesim, Kalbim, Canım, Kanım, Karım, Ömrüm, Yuvam, Mutluluğum, Hayatım, Hayalim, Düşüm, Yaşama Sebebim, Bedenim, Dünyam, Servetim, Gözbebeğim, Gerçeğim, Hayatımın Anlamı, Mevsimlerim, Vatanım, Canıma can katan kalbimin tek sahibisin. Seninle aşkı yaşamak bambaşka . Sen aşk kadınısın .
Birtanem seni ne çok sevmişim ya ahhhhhhhhh….

Bir cevap yazın