Menepoz ve Kadın Hastalıkları


Menepoz ve Kadın Hastalıkları

Menepoz

Menepoz ve Kadın Hastalıkları AHMET KİREÇCİ

Menepoz
Bu konuyu ele alıp almamakta karasız kaldım diyebilirim. Deneyim tecrübe ve bilgilerim doğrultusunda ngerçekleri yazayım. İzlenimlerim ve gözlemlerim şunu gösteriyor ki; toplumuzda bir çok kadın menopoz hakkında detaylı bilgiye sahip değil. Menepoz kelime anlamıyla kadınların yumurtlama (doğurganlık ) fosiyonlarının sonlandığı ve vucutta hormanel dengelerin bozulduğu doğal bir dönemdir. Daha açık yazayım Kadın hayatının neredeyse üçte birini kaplayan menopoz bir kadın için sadece adetten kesilme değil, aynı zamanda bedensel, sosyal ve psikolojik değişikliklerin de bir arada görüldüğü bir dönem. Bu dönemin en kolay bilindiği ve anlaşıldığı regl (adet ) dönemimin bitmesidir. Kanamalar olmaz artık. Menopozda ise kanama tamamen kesilir. Menopoz belirtilerine bakıldığında kadınların önemli bir kısmında sıcak basması, terleme, çarpıntı görülür ve bu belirtilerin şiddeti giderek artar. Şu bir gerçek Menopoz bir hastalık değil, kadının fizyolojik bir çağıdır. Bedendeki temel değişiklik östrojen hormonu üretimi azalması olduğundan, hormon üretimi belli bir seviyenin altına düşmediği sürece kadın yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam edebilir. Kişi bu dönemde hormon düzeyindeki değişikliklere bağlı olarak sıcak basmaları, uykusuzluk, duygusal iniş çıkışlar yaşayabilir. Bunu bilimsel olarak tespit etmek için şayet menopoz şüphesi ile belirtileri izleniyorsa mutlaka doktora başvurarak, gerekli tetkiklerin yapıtırmasını öneriyorum. Doktora başvurulması ile jinekolojik muayene, ultrason kontrolleri ve çeşitli hormon testleri yapılmalıdır. Bu muayenenin sonucunda doktor tarafından menopoz teşhis edilmektedir. Ayrıca menopozun teşhisinden sonra; kan biyokimya, kolesterol, şeker, kemik mineral yoğunluğu gibi ölçümler yapılmaktadır. Bu kontrollerin dışında eğer gerekli görülüyor ise mamografi ve smear testi yapılır. Bu dönemle birlikte bazı hastalıklar gündeme gelmektedir. Bu nedenle menopoz dönemine giren kadınların yıllık olarak jinekolojik muayenelerini ve kontrollerini aksattırmadan yaptırması gerekir. Nedeni çok açık aslında hormaonlarla alakalı . Çünkü menopoza giren kadınların dikkat etmesi gerekenler vucutta hormon üretiminin durması ile vücudun sistematik düzeninde meydana gelen aksamalar bazı hastalıklar için zemin hazırlamayabilir.

Yaşam felsefemiz şu olmalı : Her şey bir yana sağlık bir yana

Her şey bir yana sağlık bir yana. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir bedene sahip olmak gerekir. Bu nedenle menopoz döneminin neden olduğu şikayetlerin giderilebilmesi amacı ile mutlaka düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olunması gerekir. Sağlıklı beslenme ile kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları gibi uzun vadede ortaya çıkan riskler en aza indirgenmektedir. Doktorun önerisi doğrultusunda kişiye uygun egzersiz programını düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Çok önemli bir uyarıda bulunayım toplumda yaygın olan kulaktan dolma bilgilerle bitkisel kür tedavilerinin ya da ilaçların kullanılması çok yanlıştır. Kadınların çocuklarının büyüyüp evlilik ya da eğitim gibi sebeplerle evden ayrılmaları, çalışan kadınların emekli olmaları da çoğu zaman menopoz yaşlarına denk gelmekte ve kadının yaşadığı işe yaramazlık, değersizlik duygularını daha da artırabilmektedir.

MENOPOZUN DOĞAL SÜRECİ OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ DERSENİZ MADDELER HALİNDE YAZAYIM;

• Adet süreniz kısalıyorsa (28 günde bir adet görüyorsanız, 24–25 günde bir adet görmeye başladıysanız),
• Ateş basması, terleme, çarpıntı, gece uyuyamama şikeyetleriniz varsa, ki bu şikayetler 1–3 yıl yıl içinde yavaş yavaş kaybolur,
• Genital bölgenizdeki kıllanma azaldıysa,
• Cinsel isteğinizde azalma varsa,
• Orgazm güçlüğü yaşıyorsanız,
• Cinsel ilişki sırasında acı ve kuruluk hissi yaşıyorsanız,
• Pelvik organlarınız esnekliğini yitirmiş ve sarkmalar başladıysa,
• İdrar kaçırma şikayetleriniz başladıysa (60 yaş üzeri kadınların %29’unun idrar kaçırdığı ve bunların da %70’inin şikayetinin menopozla başladığı saptanmıştır),
• Kemik yoğunluğu azalıyorsa menopoza girmiş olabilirsiniz.

MENOPOZ HAYATINA ALIŞMAK

• Bu süreci en rahat şekilde geçirmek için yıllık jinekolojik kontrollerinizi ihmal etmeyin. Şikayetleriniz ve bireysel farklılıklarınız göz önüne alınarak hekim kontrolünde östrojen tedavisini görebilirsiniz.
• Rahim ağzı kanseri için smear testinizi yaptırın. Smear testi ve ultrasonografik muayene ile rahim zarı ve yumurtalık kanserlerinin erken yakalanması sağlanabilir.
• Menopozla birlikte kalp damar hastalıklarında artış görüldüğü için kardiyolojik muayeneden geçin.
• Osteoporoz açısından gerekli tetkik ve tedavilerinizi yaptırın. Kalça kırığı ve omurgada çökme kırıkları daha kolay oluşur.
• Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Meme kanserlerinin üçte ikisi 50 yaş üstünde görülür. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadınlar meme kanseri açısından taramadan geçirilmelidir.
• Menopozda bazen depresyon ile seyreden bir süreç de yaşanabileceği için sosyal ve psikolojik destek alın.

ERKEN MENOPOZ NEDEN KAYNAKLANIR?

ERKEN MENOPOZ NEDEN KAYNAKLANIR?

Menopoz, yumurtalığı uyaracak hormonlara yanıt verecek folikülün kalmamasına bağlı gelişen bir süreç. Eğer yumurta doğuştan azsa, bir takım genetik bozukluklar varsa, kadın genç yaşlarda kemoterapi almışsa, pelvis bölgesine ışın tedavi yapılmışsa, genel sağlık kurallarına uymamış, sağlıklı beslenmemişse ve sigara içmişse erken menopoza aday olabiliyor.

GEÇ MENOPOZ HEM AVANTAJ, HEM DEZAVANTAJ

GEÇ MENOPOZ HEM AVANTAJ, HEM DEZAVANTAJ

55 yaşından sonra başlayan menopoz ise “geç menopoz” olarak adlandırılıyor. Geç menopozun en önemli tehlikesi ise rahim içi kanseri ile meme kanseri riskinin artması.
“Çünkü bu kanserlerin çok önemli bir kısmı hormona bağımlıdır. Hormonların uyarısı uzun yıllar devam ederse kanser riski de artar.”

Dolayısıyla geç menopoza girmek bir yönden iyi, bir yönden ise kötü. Östrojenin kemik, kalp ve damar sağlığına olumlu etkisi uzun yıllar sürüyor, kadın menopozda hayatı zorlaştıran ateş basmaları ve sıkıntılardan uzun süre uzak kalıyor, bunlar avantajlar. Kanser riskinin artması ise dezavantaj. Bu nedenle de geç menopoza giren kadınların daha sıkı takip edilmesi gerekiyor.

Kadınlar hep çile mi çekmeye geldi diyeceksiniz okudukça. Her kadın yaz oldumu kendini rahatlatmak ister.
Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde veya hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz veya havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Yaz ayları eğlenmek, dinlenmek, aileyle zaman geçirirken zihnimizi biraz olsun boşaltmak için en keyifli mevsim. Ancak aşırı sıcak hava, fazla terleme ve hijyen koşularındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. Bu nedenle sıcakların tetiklediği hastalıklara karşı önlem alarak korunmanız çok önemli. Dikkat etmenize rağmen çeşitli sorunlarla karşılaşıyor kadınlarımız. Özellikle ;

İdrar yolu enfeksiyonu
Vajinal mantar enfeksiyonu
Bakteriyel Vajinozis
Trikomonas enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonları, idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre daha kısa olması nedeniyle kadınlarda daha sık görülüyor. Havuz ve denize sıkça girilmesi nedeniyle bakterilere daha çok maruz kalınması sonucu yaz aylarında görülme sıklığı daha da artıyor. İdrar yolu enfeksiyonunun en tipik belirtileri, idrar sırasında veya sonrasında ortaya çıkan yanma hissi. Sık idrara çıkma isteği, karın alt bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissi, karında şişlik, bulanık ve kokulu idrar da diğer belirtilerini oluşturuyor. Tanı konulması ve tedavisi kolay olmakla birlikte, eğer ihmal edilirse ciddi böbrek enfeksiyonlarına neden olabiliyor.

Nasıl korunmalı?
Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.
İdrarınızı kesinlikle tutmayın.
Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapmaya özen gösterin.
Hijyeninden emin olmadığımız havuza girmeyin. Ayrıca havuza nispeten daha tenha olan sabah erken saatlerde girmeniz enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Vajinal mantar enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonu
Mantar enfeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görülmesinin nedeni mantarın sıcak, nemli, ıslak, terli ve kapalı vücut bölgelerini sevmesi. Havaların ısınmasıyla birlikte bu şartlar mantarlar için fazlasıyla sağlanmış oluyor. Havuz suyundaki klorun vücuttaki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu mantar hücrelerinin aktif hale gelmesi ve ıslak mayo ile durmak mantar enfeksiyonunun en önemli sorumlularından. Bunun sonucunda aşırı kaşıntı, genital bölgede batma, yanma, idrar yaparken yanma, akıntı gibi yakınmaların geliştiğini belirterek, “Bazı hastalarda da cinsel ilişki sırasında yanma ve acıma hissi de oluşabiliyor” diyor.

Nasıl korunmalı?
Havuz yerine denizi tercih edin.
Deniz kenarında ıslak mayo ile uzun süre kalmayın.
Dar kıyafetler ( dar şortlar, pantolonlar ) giymekten kaçının. Terletmeyen, kolay hava alan kıyafetleri tercih edin.
Sıcak nedeniyle nemi artıracağı için naylon yerine pamuklu iç çamaşırını tercih edin. İç çamaşırlarınızı 60 derecede yıkayıp, ütüleyin. Sabah ve akşam iç çamaşırınızı mutlaka değiştirin.
Günlük tuvaletin ardından genital bölgenizi suyla temizledikten sonra bir peçeteyle çok iyice kurulayın.
Mümkün olduğunca günlük ped kullanmamaya özen gösterin. Kullanmanız gerektiğinde yüzde 100 pamuklu olanlarını tercih edin ve sık sık değiştirin. Adet döneminizde kullandığınız vajinal tampon ve pedleri sık aralarla değiştirmeyi de unutmayın.

Bakteriyel Vajinozis

Bakteriyel Vajinozis
Bakteriyel vajinozis; vajinada doğal olarak bulunan ve laktobasil adı verilen yararlı bakterilerin azalması nedeniyle vajinal PH’ın bazik yöne kayması sonucu oluşan enfeksiyonlardan biri. Hijyenik olmayan umumi tuvaletlerden gardnerella vajinalis isimli mikrobun bulaşması nedeniyle gelişebildiği gibi, havuzdaki klorun vajinanın ph değerini değiştirmesine bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Genellikle kötü kokulu grimsi akıntı ve kaşıntıyla kendini gösteriyor. Özellikle adet döneminde ve cinsel ilişkiden sonra koku daha da belirginleşiyor.

Nasıl korunmalı?
Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan hemen sonra idrarınızı yapın ve duş alın.
Klozete oturmadan sifonu çekin, klozet üzerine tek kullanımlık kağıt yerleştirin.
Tuvalet sonrasında önden arkaya, yani vajinadan anüse doğru temizlik yapın.
Adet döneminde tamponla denize girebilirsiniz. Ancak denizden çıkar çıkmaz tamponunuzu değiştirin. Adet döneminizde tamponla da olsa havuza girmeyin.

Trikomonas enfeksiyonları

Trikomonas enfeksiyonları
Trikomonas, çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bir parazit. Uygun koşullarda dış ortamda birkaç saat canlı kalabilmesi nedeniyle havuzlardan, hamam ile saunalardan ve havlulardan da bulaşabiliyor. Kötü kokulu, sarı-yeşilimsi köpüklü bol vajinal akıntısı ile vajinada kaşıntı en sık görülen belirtisi. Bunun yanı sıra cinsel ilişkide yanma, batma ve acı gibi sorunlar da gelişebiliyor.

Nasıl korunmalı?
En etkin korunma yöntemi kondom (prezervatif) kullanmak.
Ortak kullanıma açık tuvaletlerde dikkatli olun.
İç çamaşırı ve havlu gibi özel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın
Temizliğinden emin olmadığınız havuzlara girmeyi

Ahmet KİREÇCİ

Anahtar Kelimeler ; SULTANIM, Ah be SULTANIM sen benim neler nelerimsin bir bilsen. SULTANIM, Sen her şeyimsin, canım, cananım, hasretim, alın yazım, kara sevdalım, sen cennetim, cansın can, nefesim, kanayan yaramsın, sol yanımsın.
Nefesim, Kalbim, Canım, Kanım, Karım, Ömrüm, Yuvam, Mutluluğum, Hayatım, Hayalim, Düşüm, Yaşama Sebebim, Bedenim, Dünyam, Servetim, Gözbebeğim, Gerçeğim, Hayatımın Anlamı, Mevsimlerim, Vatanım, Canıma can katan kalbimin tek sahibisin.
Birtanem seni ne çok sevmişim ya ahhhhhhhhh….

Bir cevap yazın