Gönlü güzel olmalı

Gönlü güzel olmalı sevdiğin kişinin.

Gönül ise güzelliği, sevginin doyum olmuş halidir. Temiz tutmak gerek gönlü güzel kalması için. Kin, kıskançlık, kibir, öfke, aşırı hırs, madde tutkusu, bedeni ihtiyaçlara gereğinden fazla düşkünlük ve benzerleri gönlün içinde ya da önünde bir perdedir.  Bunlardan uzak duramayanların gönlü katılaştırır, akıl yolundan sapar ve insanı olmadık sonuçlara götürür. Gönülden sevmeli insan . çünkü göz vardır orada. Gönül gözü yada can gözü denilen. Aşkın sırlarını gizler gönül. Kırdıysan özür dileyeceksin ve gönül alacaksın. Özür dileyenin özrünü kabul edeceksin.

Gönlü güzel insanın maddi hırslardan, aklını kullanarak, doğru düşünerek uzak tuttar.

Bende Sultan’ı gönülden seviyorum.

Sultan düşünce aklıma. Sabahın dingin sessizliğinde ya da bir doğa manzarasının sarhoş edici güzelliği karşısında insanın gönülden şükretmesi gibi bir duyguya kapılıyorum.

Yıllardır aşkım ilk günkü gibi tazaceik. Nedeni ise; Düşünmek, sorgulamak, doğru bilgileri iyilik, doğruluk, sevgi ile bütünleştirmek için en kısa yoldur. Bunları akıl süzgecinden geçirip bir kez gönüle kabul ettirirsek hiç bir olumsuz olay ve kişi bizi bu bilgilerden saptıramaz.

Güçlüyüm evet güçlü kılan ise; Yüreğinde sevgiyi, doğruluğu ve iyiliği, aklında bilgi coşkusu ve çalışma prensiplerini benimseyenler toplumda fark yaratırlar. Bu vazgeçilmez prensibim.

Ha birde toplumda herkes mutsuz. Huzursuz. Sürekli stresli. Canı sıkılan bireyler ile dolu. Bireyler için en önemli tuzak egodur. Egosunu yenen, düşüncelerini kontrol eden, aklını ve gönlünü bir edenler çoğaldıkça toplumun huzuru, uyumu, dengesi de sağlanmış demektir. Maddi ve manevi gelişme de toplumsal mutluluğun anahtarıdır.

Ahmet KİREÇCİ

21.05.2021

16:38

Yağmur vardır

Yağmur vardır.

Tohumu çimlendirmek için.

Yağmur vardır .

Yarin kokusunu getirmek için.

Çise çise yağar.

Haz alırsın.

Oluk oluk yağar.

Perişan olursun.

Toprağın kuraklığı son bulur.

Yüreğin hırçınlığı dinginleşir.

Cam arkasından bakana manzara.

Altında ıslanana şifa deposu.

Rabbim sevda yağmurlarında.

Islanmayı nasip eylesin.

Ahmet KİREÇCİ

21.05.2021

16:20

Bir cevap yazın