Erkekler ilişkileri neden bitirir

Erkekler ilişkileri neden bitirir?

Uzun zamandır makale yazmadım. Bir hanımefendi yazmış. Eşim 15 yıl sonra benimle boşanmak istedi nasıl olur anlayamadım diye.
Cevabı çok basit aslında. Adam anca 15 yıl sonra farkına varmış. Kendine yapılanları.
Evinize misafir gelecek olsa. En güzel kıyafeti giyer. En güzel kahvaltı yada yemek masası hazırlarsınız. Masa düzeni bardak seçimi. Simetrik yapısı. Onlara zaman ayırır. Hoşgörülü davranır. Sabırla dinler. Hoş sohbetler eder güzel vakit geçirirsiniz. Özenerek yapılır herşey. Çünkü değer verdiğinizi gösterirsiniz herşeyinizle. Onlara mutlu olamaları için çaba sarfedersiniz.
Halbuki misafir adı üstünde gelir gider.
Ya göğsüne başınızı koyduğunuz eşinize. Ömrüm dediğiniz çocuklarınıza neden yapmazsınız.
İşten geldim yorgunum bahanesine sığınmak nedir?
Misafir gelince işten gelmiş oluyorsun ama. Evde kısa don saç baş dağınık. Paçalı tavuk gibi dolaş. Ağzından güzel cümleler dökülmesin sonra neden yuvam yıkıldı. Evinde huzur bulan hiç bir erkek dışarda mutluluk aramaz. Erkeği kuzu da yapan canavarda yapan kadınıdır. Ailesine kendisine saygısı olmayan. Karşılık bulamaz.  Yarın olmayabilir. Ama yarınlar için hesap yapma yerine bulunduğun anın tadını çıkartın.
Aileyi bir araya getiren yegâne yer olan evde geçirilen zaman kısıtlanmış evlilik kişisel mutluluğun bir aracı olarak şekil ve anlam değiştirmiştir. Bireysel isteklerin ön plana çıktığı günümüz evliliklerinde eşlerin birbirlerinin istekleri önünde engel teşkil etmesi durumunda boşanmalar gündeme gelmeye başlamıştır.
Kadının fazla kontrollü oluşu, erkeğin üzerinde fazla baskı kurması, kadının bazen önemsiz gibi görünen fakat ileride büyük sorunlara yol açacak hataları, erkekleri boşanma düşüncesine iten büyük sebeplerdendir.
Birçok boşanmada karşımıza çıkan fikir uyuşmazlığının bir diğer adı da evlilikten beklentilerin farklılığıdır. Erkeklerin ve kadınların düşünme tarzları birbirinden oldukça farklıdır. Erkeği bağlayan özellikler; sevgi, duygusallık, yumuşaklık, anlayış, moral vermek, desteklemek ve teselli etmektir. Hiçbir zaman yapılmaması gereken ise şikâyet, sitem ve tartışmadır.

Erkek için önemli olan bir diğer hususta tartışmalardan sonra olayda uzlaşma sağlandıktan bir süre sonra farklı bir zaman ve olay sırasında aynı mevzunun gündeme getirilmesidir. Erkekler için bir olay çözüme ulaştıktan sonra bitmiştir. Fakat kadın için her tartışmanın sonunda bir yıl önceki olayı da o anki olayla birleştirip erkeğe yansıtınca bu duruma sabır gösteremiyorlar.
Evinde eşine çocuklarına yemek yapmak. Ütü yapmak. Evi temizleyip hijyen olarak yaşanılabilr yapmak kölelik değildir. Bir deyim olmuş ağızda sakız gibi . Ben kölemiyim. Sen böyle algılıyorsan aile kavramını öğrenmemişsin.
Ne kadar üzücü yazacaklarım.
“Eşitlik “ adı altında eşler arasında saygısızlığın ve sorumsuzluğun artması aile yapısının temellerine dinamit koymuştur. Kadın erkek arasında rol karmaşası başlamış, ekonomik kaygıların
ön plana geçtiği aile düzeni oluşmuş, buna bağlı olarak küçük problemlerde bile, birbiri ile yollarını ayırmaya maddi ve manevi olarak hazır bekleyen aile üyeleri ortaya çıkmıştır.
Kadın erkeğinin gönlünde Sultan. Erkekde kadının gönlünde efendisi ise o evlilikte ne boşanma nede huzursuzluk olur.
Sevgi saygı karşılıklıdır. Vermeden almak Allah’a mahsustur. Kadınlar kadar erkeklerde suçludur ailenin parçalanmasında. Kadının kendisinde emanet olduğunu bilmeyen çok var bunu ayrı bir makalede yazarım.

Ahmet KİREÇCİ
11.01.2021
08:27

Bir cevap yazın