Aşkın ömrü var mıdır?

Aşkın ömrü var mıdır?
Bu karmaşık görünsede, cevabı nettir. Bireylere bağlıdır. Evliliğin ömrü de aşkın ömürlü olması da bireylerin ateşi ne kadar ayakta tuttuğu ile alakalıdır. Aşk ateştir. İster kor edersin. İster kül edersin. İstersen söndürürsün.

Mutlu aşk ve evliliğin sırları diyeceğimiz beş ana temel vardır. Bir evlilikte sevginin, saygının, inanmanın, güven ve ilginin olması gerekir. Bunlardan biri yoksa bırakın evliliği, hiçbir gönül ilişkisi uzun soluklu olmaz. Evlilik aşkı öldürmez. Evlenince bu beş sırdan bazıları zayıflar ise evlilik zora düşer.

Aşkı sayısız makale ve şiirimde anlatmaya çalıştım. Aşk anlatılmaz yaşanır. Ne sayfalar yeter. Ne kalem yeter anlatmaya.
Aşk zor olandır. Karmaşıklık içinde sadeliktir. İçine garip duygular kaplar. Kaybetme korkusuyla için için yanarsın.
Onunla ilgili en ufacık şey canını acıtır.   Ama her şeye rağmen çok güzeldir. Kimi aşklar hüsranla biterken, kimileri evlilikle sonuçlanır. Aşk evliliğinde kadın için romantizm ve duygusallık ön plandayken, erkete erotizm ön plandadır. Bu iki duygu psikolojik ihtiyaçları karşılar. Kadın yalnızlığını, duygusal ihtiyaçlarını gidermek için evliliği tercih ederken, erkek erotizmi birinci öncelik olarak hisseder.

Toplum olarak ne kadar görmezden gelirsek gelelim cinsellik yemek, su, hava gibi en doğal ihtiyaçtır. Cinsellik ihtiyaç diyerek et ete değmesi değildir. Aşık olduğunla, canı gönülden sevdiğinle olması elzemdir. Bu sayede vucudun hormonel dengesi sağlanmış olur.

Kimi evlilikler kavgalı gürültülü bitiyor. Sonra bireyler daha acımasız davranıyorlar. Evlendiğinizde tapu almıyorsunuz. Bireyler mal mülk değildir. Evlilikler maddiyat üzerine kurulduysa ömrü kısa olur. Para bitti aşk bitti. Beklenen son olur. Ha birde güven konusu var. Evlilikte güven çok önemlidir. Bir ilişki güven yoksunuysa, evlilik aşkı öldürür. Değilse tam aksidir. Evlilikte yalan söylememek de çok önemlidir. Şaka dahi olsa evli çiftlerin birbirlerine kesinlikle yalan söylememeleri gerekir. Çünkü yalan söylenen yerde güven zayıflar, güvenin azaldığı yerde ise sevgi kaybolur ve bu da korkuları beraberinde getirir. Bir bakarsınız ki ilişkinizi korkular yönetmeye başlar. Bu da evlilik bağlarını zayıflatır.

Aslında evlilikte ilişkiyi ayakta tutan iletişimin sürdürülebilir olmasıdır. Bireyler kariyer , maddiyat üzerine meyil ederler ise birbirlerine ilgileri azalır. Kadınlar genelde çocuklarına düşkünlüğü nedeniyle ilgiyi eşit tutamazlar. Zaman paylaşımında adaletsizlik ortaya çıkar. Bunlar bilinç altında yer alır. Sonra biz kelimesi yerine ben alır. Tehlike çanları çalmaya başlar.

Demem o ki; Aşkın ömrü kişilerin tutumuna göre değişir.

Ahmet KİREÇCİ
04.03.2021
12:20

Bir cevap yazın