Aşkı evlilik bitirir mi

Aşkı evlilik bitirir mi?

Aşkı bireyler bitirir. Aşk; ruhen, aklen, bedenen ve yüreğin doyuma ulaşmasına sağlar. İster evlilik olsun, ister olmasın aşk için gerekli sevgi, saygı, ilgi unsurları eksildiğinde biter. Aşk sürekli tazelik ister. Heyecanın sürekli doruklarda hissedilmesi gerekir. Kadın da erkek de tensel ve işitsel doyum ister sürekli. Bunu yapabilene karı ve koca denir. Yani her nikahlı olan, flört edenler karı koca olamaz. Bir kadına aşka yaşatan kocası olmalı. Koca dediğin bakarken yüreğinin kabardığı, gözden göze yürekten yüreğe huzur akıtmalı.

Kaç kadın var çevrenizde kendiniz dahil yaradana şükrettiğiniz. Gece huzurluca uyuyup gün ışıdığında gözlerini açıp , kocasının yanında olduğunu gören. Kaç koca var aynı şekilde uyanıp da saçlarını okşayarak kokladığı kadınını. Uykusu vardır diye arzularına nefsine sahip çıkıp dokunamayacak kadar uyuyan eşine şefkatle bakıp, usulca dokunmalı karısının bedenine hatta yüzüne, varlığını rahatsızlık vermeden hissettirecek. Erkeğin nefesi gibi , parmakları da titremeli, incitirim korkusuyla. Kaybetme korkusu değildir aklına karısı aklına gelince. Şayet sevgileri çağlayan problem çıktığında yok olurlar.

Aşığım diyen kaç çift var. Rüzgar onun kokusunu getirmeli, yağmur onun sesini. Elleri yanmalı ellerini tutabilmek için. Akşam onu görecek diye, pırpır etmeli yüreği. Kelebekler gibi olmalı insanın kalbi. Ayakları birbirine dolaşmalı heyecandan, eve dönerken eşi. Beklemek asırlar gibi uzun gelmeli. Gelişi ile sonsuz bir huzur dolmalı içine. Yüzüne baktığında, konuşmadan anlamalı derdini, tasasını, öfkesini, sevincini, coşkusunu…vs. Güven duymalı, herşeyiyle. Başını göğsüne koyup, huzurla uyuyabilmeli, tüm düşüncelerinden arınmış olarak. Babası, abisi, arkadaşı, dostu, sırdaşı, anası, çocuğu olabilen ver mı? Karı koca latife de yapabilmeli . Şımarabilmeli , kıskanmasını da   kıskanılmalının hazını almalı zaman zaman.

Kocası olmanın kadının. Gönlünde SULTAN gibi olduğu. Cenneti fani dünyada yaşadığı. Ondan ayrı kaldığı yıllar, günler değil , saatlerde bile yanında yokken içi acımalı,  özlemle dolmalı. Yanına geleceği anı sabırsızlıkla beklemeli Gözleri sğda solda olmalı. Hatta kapıyı çalmadan açmalı elinde ne var demeden. Aşkla karşılamalı, hasretle sarılmalı boynuna, özlemle koklayıp, yıllarca uzak kalmışcasına.  Her günü bir başka güzel olmalı yaşamın, bir başka özel, bir başka soluklanmalı her anında. Verdiği hiç bir şeyin yeterli olmadığını düşünüp, kahrolmalı, daha fazla ne yapabilirim diye düşünmeli. Mutluluk saçmalı etrafına. Vucudunun her bir hücresinden aşkın fışkırdığı, çölde okyanusu yaşadığı, yaşattığı olmalı.

Sizce böyle evlilkte aşk biter mi? Bence bitmez. Aşkı bitiren nesneler değil bireylerdir. Söylenilenler yaşanırsa hissedilenler hissetririlebilirse bitmez.

Ama evli biri  bence sadece eşini sevmeli hayat arkadaşını sevmeli. Ama her evlilikte evdeki ya cevherdir ya da zehirdir. Bunu anlamak çok zor oluyor. Sen Sultan dediğinin seni zehirleyen yılan olduğunu. Gönlünde cevher dediğin kocanın seni bitkisel hayata soktuğunu öğreniyorsun. Pişmanlık başlıyor. Aslında pişmanlık en pahalı kelimedir. Bedelini yaşadığın sürece. Nefes aldıkça ödersin.

www.askimsultan.com

Ahmet KİREÇCİ

13.05.2021

21:21

Bir cevap yazın