Aşk ve evlilik hakkında herşey

Her aşk evlilikle biter mi?

Evlilikte aşklar zamanla biter mi?

Evlilikte zamanla aşk biter mi?

Sevgi aşka dönüşür mü?

Evlilikte aşk şart mı?

Aşk ömür boyu sürer mi?

Yüzlece soru yazıldı cevabı merak edilen.

Fırsat bulup makale gibi kaleme alıp uzunca anlatma zamanım olmamıştı.

Çevremizde mutlu çiftleri görüp imreniriz. Görücü usulüyle yada tek görüşte aşık olduğunu sanarak evlenmiş olanlardan çokça duyarız. Eşimle severek evlendim aşık oldum. Sonra soğudum. Yada eşimi seviyorum ama aşk içimde ukde kaldı, keşke aşık olup evlenseydim.

Arkadaş ortamında biriyle görüştüm. İçim ısındı ama aramızda aşık olamadım. İleride aşık olabilir miyim?

Aşk kapıyı çalmadan gönüle girer. Taht kurar. Bu malzeme değil ki sipariş verip alınsın. Aşk demek acı demek. Tarifi imkansız leziz tat demek. Herkese nasip olmaz. Kaderinde olan yaşar. Çünkü aşk herkesin başa çımayacağı kadar büyük bir imtihandır. Aşkla baş etmek erdemli, kişilikli , olgun insanların işidir. Siz bakmayın sağda solda duyduğunuz ben aşık oldum diyenlere. Onlar ne bilsinler aşkı. Onlar aşık değil. Aşık olduğunu sananlardır. Aşk yanmaktır. Yanıp kül olmaktır.

Sevmek sevilmek güzeldir. Hak edene ama. Bizler doyumsuz bireyler olduk. Sevilme arzusu bizleri parçalıyor. Sonra aşka suç buluyoruz.

Aşk üzerine birçok aşk dizileri, filmler, aşk romanları yapılmıştır. Bunlar bizlerde  sevilme arzusunu ortaya çıkarmaktadır. Herkeste bir aşk arayaşı var.  Aşk karmaşıktır. Askerlik yapmayana askerliği anlatmak ne kadar anlamsız ise. Aşık olmayan birine aşkı anlatmak pek mümkün değildir. Bu yüzden aşka inanmayanlar da çoktur. Kendi yaşamadığına göre demek ki yok. Kimi insanlar aklıyla kimi insanlar kalbiyle yaşarmış. Aklıyla yaşayan insanlar aşık olamazlarmış. Bu yüzden bazılarının aşık olamaması aşkın olmadığını göstermez. Kalbiye yaşayan insanlardan bile aşık olmayan çoktur. Karşısına aşık olacak biri çıkmamıştır. Aşık olmadan evlenmiştir sonra da kendini korumuştur. Aşk görünmez yaralar açar. Sadece şifası sevdasında. Aşık olduğundadır. Hekimler fayda vermez. 

Aşık olan şair olur. Yazar olur. Her şair. Her yazar aşık denemez tabiki de.

Ama aşkı en güzel şairler anlatmışlardır. Aşk olmasaydı edebiyat olmazdı. Duygular bu kadar güzel anlatılamazdı. Şair aşkından yazar. Yüreğinden dökülenler kağıda edebi sanat olur. Gözleri aşkına kör. Aklı beş karış havada olur.

Aşkın kokusu vardır. Uzaklardan bile kokusu gelir esen yelle. Şayet sevdiğim dediğinin kokusunu beyninde olgulaştırdıysa. Beyin onun kokusunu algılar. Sevgiyle aşk karıştırılır. Aşk sevginin en uç noktasıdır. Çok çift var aşık olup evlendiğini zannedenler. Sadece arkalarındaki sevgi farkında değiller.

Aşk duygu yoğunluğu oluşturur. Aşk kişiyi değiştirir. Yapmam dediklerini yaptırır.  Aşk sevginin gözü kör olmuş halidir. Gerçek aşk;  her türlü zorluğa rağmen engel tanımaz.

Aşkta mutluluktan çok acı vardır çoğu zaman. Çünkü o kadar çok seversiniz ki sevgide dengeyi korumakta zorlanırsınız. Onun da sizi, sizin sevdiğiniz kadar sevmesini, istersiniz aynı büyüklükte bir sevgiyi göremiyorsanız üzülürsünüz. Kaybetme korkusu yaşarsınız. Velhasıl her halükarda aşk aslında acı çekmektir

.

Günümüzde aşk kelimesinin içi boşaltıldı. İnsanlar kediye köpeğe “aşkım” diyor artık.

Aşk basit üç harften oluşmaz. Aşk heyecan. Aşk heves değildir. Gönülden gönüle kurulan köprünün yolculuğudur.  Aşk diye inanılan da her zaman sevgi olsa yine iyi; oysa daha çok beğenilen ile birlikte olma arzusu haline geldi yeni nesilde. Gençler aşık olduklarını zannedip beğendikleri ile görüşüp sonra da bir kaç zorluk görünce ayrılıyorlar, evlenmeye bile zahmet etmiyorlar. Oysa aşk sevgiliden gelen çileye razı olmaktır. Aşkta pişmanlık olmaz. Aşk hiç bir zaman pişman olmamaktır. Çok pişmanım keşke hiç karşıma çıkmasaydın keşke hiç evlenmeseydik. Diyen biri zaten hiç aşık olmamıştır. Kişi aşkının karşılığını görmese, acı çekse, mutsuz bile olsa sevdiği ile geçirdiği tek dakikaya bile acımaz.

Sırtını dayadığın. Sırrını paylaştığın yada göz göze bakışmak, dertleri paylaşmak sohbetler yapmak . Aşık olduğun anlamına gelmez. Tabiki ki bunlar kişileri birbirlerine bağlıyor. Birbirlerini seviyorlar fakat bunların çoğu aşk değil sevgidir. Hele de aralarında kavuşmalarına engel bir durum varsa, mesela taraflardan biri evliyse gizli gizli buluşmalar, haberleşmeler, yakalanma korkusu heyecana sebep olur. Heyecan da vücuttu adrenaline sebep olur. Bu bu hal aşk zannedilip, kavuşalım ömür boyu mutlu olalım, arzusu ile yanlış kararlar alanlar da çok. Bir araya geldiklerinde hayat normal rutine girdiğinde mutsuzluklar başlıyor. Aslında hiç de birbirlerine öyle kuvvetle sevmediklerini anlıyorlar. Maalesef ki bu heyecanlara kapılıp kendine asla uygun olmayan kişilerle evlenip hayatını mahveden insanlar çok.

Benim bir sözüm vardır Pendik’de evlenip Kartal’da boşanan çiftlerle dolu günümüzde. Nedeni belli de anlamaya çalışan yok. Aşık olduk evlendik . Diyen çiftlere bakıyorsunuz, birbirlerinin hiç bir eziyetine sabırları yok. Oysa aşk sevgiliye eza etmemek ve sevgiliden gelen ezaya razı olmaktır. O üzülmesin ben üzülmeye razıyım, diyebilmektir.

Aşk sevdiğinden gelene razı olmaktır. Aşk bütünü sevmektir parçalara ayırmadan. Sevdiğinin sevdiklerini de sevmektir.  Yakınlarından eziyet gelse bile onunla ilgili her şey güzel gelir aşığa. Kocamı seviyorum. Sırılsıklam aşığım görümcemi. Kaynımı. Kaynanamı vs. sevmiyorum diyen aşık değildir.

Gelelim derin bir konuya aşk ve cinsellik konusuna. Aşkı cinsellikle karıştıranlar da var. Bu yüzden onlara bakıp aşkı sadece cinsel çekicilik diye açıklayanlar da var. Oysa aşka cinsel çekicilik olsaydı sevdiğine kavuşamayan hemen ondan vazgeçer başka cinsel çekiciliği olan birine yönelirdi. Bu yüzden gerçek aşkın cinsel çekicilik değildir. Kişi elbette aşık olduğu kişiye dokunmak, koklamak, onunla birlikte olmak ister. Fakat birlikte olmak istediği için aşık olmaz, aşık olduğu için birlikte olmak ister.

İnternetten tanışıp aşık olup evlenen çok var. Bazılarının ki heyecan. Macera aramak. Gerçek aşkı bulup yaşayan denizdeki bir kum tanesi kadar az yeryüzünde.

Evlilikler aşkı bitirmez. Yada evlenmek için aşık olmak şart değildir. Sevgi ve saygı da yeterlidir.

Aşk öyle bir şeyki nefrete dönüşürse. Ateşi sönerse. Gök yarılır. Dağlar ufalanır kum olur.  Derler ya inanmayın. İşte gerçek aşkı yaşayanlar bunları asla yapmazlar.

Evlilik de biten aşk değildir. Evlilikte mutluluğu öldüren şey karı-kocanın arasındaki sevginin bacı- kardeş ya da arkadaş sevgisine dönüşmesidir. Karı-koca sevgisi diğer bütün sevgilerden apayrı özel bir sevgidir. O özel sevgiyi korumak lazımdır. Evlilikler de aşk arzusu aslında heyecan ve tutku arzusudur.

Evlilikleri bitiren de cinsiyetlerine uygun davranılmaması. Evlilik hayatı içinde kadın kadınlığını, erkek erkekliğini korumalı, herkes kendi yaratılışına uygun hareket etmeli ve eşlerine de cinsiyetine uygun davranış göstermeliler.

Göz ardı edilen evliliği bitiren en önemli konuların başında cinsel hayattır. Çünkü iki tarafında cinsel tatmin yaşadığı güzel bir ilişkide vücut hem neşe, keyif, heyecan hem de iki tarafı birbirine bağlayacak özel sevgi hormonları salgılıyor. Bu ikisi olduğunda aşk olmasa da karı-kocaya yetecek aşka yakın kuvvetli bir sevgi yaşanır.

Kadınlar yada erkekler cinsellikle tehditler ile yataklar ayrılır. Güya karşı cinse ders vermeye kalkılır. Sonra evliliğin ömrü biter. Bitkisel hayata giren bir beden gibi olur.

Aşık olmak için bireylerin kişilik sahibi  olgunluğa erişmiş olmalı. Yoksa fikir uyumu. Siyasi görüş. Kültürel farklar. Yaşam tarzları. Eğitim farkları aşık olmaya engeldir. Bunları engel görenler beyin özürlüsüdür.

Aşkta en önemlisi ruhların uyuşması önemlidir. Bedenler kadar ruhlar sevişir. Aşk önce ilgi duymayla başlar. Merak. Hoşlanma. İçinin ısınması . sesini duyma. Görmek arzusu. Onu kıskanmak yerine sahiplenme duygusu ile devam eder. Onun canı yansa canın yanması demektir.

Hoşlanmadığınız biriyle ilişkiye başlamayın . Uzak durun. Aşk çocuk oyuncağı değildir. Denedim olmadı denilmez.

Aşk hiç şüpheye düşmemektir

.

Ahmet KİREÇCİ

04.03.2021

01:01

“Aşk ve evlilik hakkında herşey” üzerine 2 yorum.

  1. Çok Güzel Ask-i Yorumlamosan
    Hepsi de Çok doğru.. yoruma Gerek Galmadi Zaten Benim Bütün Düşüncelerimi A dan Z ye kadar kaleme Almisam Ruhuna ,Böyle gençken GÜZEL düşüncelerine SAĞLIK. Gençler okusunlar Bari gözleri açılsın Aşka Çocuk Oyunu KIMI Bakmasınlar, Hem kendi Hayatlarını Hemde garsisindaki IKI Tarafa Aitdir Bir Anlık Heves Içın Kendilerini Oda Atmasınlar Bu Bir Hayatdır. HAYATLA OYNAMAK OLMAZ.GELECEK NEDLIMIZE DE KÖTÜ ÖRNEK OLMAASINLAR. HEE ŞEY ASKLABITMEZ.EVLILIKDE AŞK ONDE GELIR,AKIL,MANTIK BIR DE UYUM SAKLAMAK GEEEKIR. BUNLAR ŞART BUNLAR OLMASA EN ÖNDE DE UYUM SART. UYUM OLMADIGI YERDE EVLILIK DE SUREMEZ ASKLAR DA SONUNA KADAR DAVAM ETMEZ .BENDEN BU KADAR BU GUNLUK
    SAYGILARIMLA :Filiz Akman

Bir cevap yazın