Vefalı Olmak

Vafalı Olmak

Vafalı Olmak

Yurt dışında yaşayan dostum olarak gördüğüm, saygı duyduğum, değer verdiğim Aynur Hanım’ın kızı Aleyna ergenlik dönemindeki hayatını kendine çok az zarar ile geçirmesi için bir makale yazdım. Onu hiç görmeden yazdım tanışmıyoruz ama okuyunca ailesinden ve kendisinden daha iyi tanıdığımı, iyi analiz ettiğimi hak verecektir. Dostlarına vefalı olmak lazım. Her şeyin çıkar ve menfaat üzerine kurulduğu bu dünyada iyilik de yapmalı insanlar, çıkarsız beklentisiz.

 

Öncelikle merhaba diyeyim ;

Öncelikle merhaba diyeyim ;
İçinde bulunduğun durumdan başlayayım ya maya seni anlatmaya. Fırtınalı bir ergenlik dönemi yaşıyorsun. Annen ile aşırı bir çatışma içindesin ama sen farkında bile değilsin. Duygusallığın hat safhada. Kendini aşırı enerjik hissediyorsun. Bu aralar bir gün bitkin , bir gün mutlu hissediyorsun kendini. Özellikle beden dilinde mimiklerini çok iyi kullanıyorsun. yoğun bir şekilde hayaller kuruyorsun. Gerçeklerden aniden uzaklaşabiliyorsun. Annen bilmiyor belki de ama sevdiğin çocuğu çok fazla düşünüyorsun. Şimdilik hayatın ona endeksli. Ona hesap vermen hoşuna gidiyor. Çok fazla hayaller kuruyorsun bu aslında çok güzel bir özellik yeterki bunları hedeflere dönüştür derim. Sen aslında çok zeki ve çalışkansın. Ama üşengençliğin hat safhada bu yüzden bunları göz ardı edip kolay olanı seçip vurdumduymaz boşvermişlik halini seçiyorsunuz. Odanda kabuğuna çekilmek sana huzur veriyor. Hayat sana çoğu zaman sıkıcı , çekilmez ve anlamsız geliyor. Ha şunu söylemeszem olmaz. Sen kendine bakım yapmayı makyaj yapmayı ,güzel görünmeyi çok seviyorsun. Seni makyaj olgun ve olduğundan büyük gösteriyor. Vuvudundaki fiziksel değişiklikler hormonel dengelerini alt üst ediyor. Bu yüzden aşırı çılgınlıklar yapma isteği oluşuyor. Aşırı derecede yeniliklere açık birisisin. Hiç bir şeyden korkun yok Merakın mı o daha fazla. Süpriz yapmayı da yapılmasına da bayılırsın. Hediye almak vaz geçilmez mutluluğun.

Alışveriş delisisin.

Alışveriş delisisin.
Sınırsız paran olsa sürekli alışverişte zaman geçirmek istersin. Arkadaş ortamlarına bayılırsın. Farkında olmadığın çok arkadaşlarından sana zarar gelecek. Bu deneyim ve bilgi eksikliğinden kaynaklanacak bunuda bil. Çoğu kişide öz güven eksikliği varken sende böyle birşey yok. Öz güvenin tam. Karşındakine kendini ifade etmekte sorun yaşamıyorsun. Ağzına geleni direk karşındakiin yüzüne söylersin. Çekingenliğin utangançlığın yok. Arkadaşların arasında seviliyor olaman, sana ilgi ve alaka göstermeleri çok hoşuna gidiyor. Yapmak istediğin gece hayatı yaşamak sınırsızca eğlenmek gezmek. Bu fikirden vazgeç derim. Zamanı gelince bunlar olacak ama şimdilerde değil. Annem beni bir çok konuda anlamıyor diyorsun kendi kendine bazen anene de yüzüne karşı haykırıyorsun. Sürekli seni hafife aldığını , herşeyine karıştığını , sürekli her olumsuz şeyde seni suçladığını düşünüyorsun. Bunun için hırçın oluyorsun. Aslında özüne inelim sen çok iyi birisin. Hayvanları seven. Disiplin denilince senle çok zıt kavram. Asla dakik olmayı ve düzenli olmayı sevmiyorsun. Yaparsan da sıkıcı geliyor sana.

Sen çok farklısın

Senin hayatın boyunca bugünden başlayarak bol bol kitap okumandır. Kişiliğinin kalıcı olması için , benlik yapının oturması için , duygusal durumunun kimlik zanaması için biraz daha zaman var. Gösteriş meraklısın desem yalan olmaz. Bir işi yaparken başaramadıysan üzerine gitmez sıkılıp bırakırsın. Bu aralar sürekli hatalar yapıyorsun ve bunları tekrarlıyorsun. Pişmanlık duygusu çok az sende. Bu ikisi kötü bence. Senin fiziksel , zihinsel ve cinsel gelişimin çok hızlı gelişiyor. Annen bunun farkında. Sana yazdım evet normalde yazmıyorum herkese. Benim için hayatta en değerli hazine zamandır. Herkese söylerim cebimdeki parayı alın ama zamanımı almayın. Parayı kazanır yerine koyarım ama zamanı asla yerine koyamam. Ama sen zamanı pervasızca harcıyorsun. Dün bitti, bugün de bitiyor, yarında bitecek. Gün 24 saat ve 25 saat yapacak güce sahip değiliz. Sabah kahvaltısında peynir , zeytin , reçel yedik geri getirelim bal , yumurta koyalım desek imkansız o sabah bitti. Seni eleştirdim affınıza sığınarak. Sen mükemmel biri olmak istiyorsan sana naçizane önerilerim olabilir. Çok çok uzun uzun yazıp seni sıkmayacağım. Kısmet olursa annen sen ve ben bir gün oturup kahve içer ve sohbet eşliğinde herşeyi uzun uzun yüzüne karşı söylerim. Silkelenip kendine gelirsin ve sana terapi gibi gelir. Neyse sen çok ama çok kitap okumalısın.

Kendine saygın olsun .

Kendine saygın olsun . Annenin hayır dediğine zorla evet dedirtme. Ne yaparsan yap yaptığın her işi zevkle , şevkle , isteyerek ve en iyisini yapmaya gayret et. Sorunlu kız değil sorumlu kız ol.Her zaman çok konuşan değil çok iyi bir dinleyici ol. Bilgiyi edinince onu kullan deneyim sahibi ol ve çevrende örnek kişi ol. Her konuda arayan kişi değil aranan kişi ol. Kimse seni olumsuz davranışlarından dolayı eleştirmelerine fırsat verme. Nasıl mı yapmalısın? Önce kendin bunu fark edip hemen düzeltmelisin. Her ne konuda olursa olsun çözüm üreten ol, bahane üreten olma. Şunu unutma sen çok cesur ve cesaretli bir kızsın. Sen bir şeyi kafana koyarsan mutlaka onu yaparsın. Hiç bir arkadaşına sırrını verme , senin tek sırdaşın evlenene kadar annen olsun. Bak tekrar söylüyorum üstüne bakarak. ne konuda olursa olsun tek sırdaşın annen olsun. Hedef koy , amaçlarını belirle ve faaliyete geçir. Hayat uzun ama insan ömrü kısa. Yarın herkes için çok geç. Bir idol arıyorsan , örnek alınacak kişi o kişi çok yakınında annen emin ol. Her yönüyle mükemmel bir kadın.

Sen yalnız değilsin

Sen yalnız değilsin. Herkesin o kadar ilgiye, sevgiye ihtiyacı var ki. Yaşın bir önemi yok, çocuk gibi sevilmek isteğimiz baki. Sıcak bir bakışa, dost bir sohbete, samimiyetle omuzumuza dokunarak telkinleyecek dürüst insanlara ihtiyacımız var. Tam düşerken tutacak, sizin duygularınıza, düşüncelerinize saygı duyacak. Kafanız karıştığı zaman size sakince öneri sunabilecek. Ruhunun olgunluguna ermiş , erdemli , kişilik sahibi, tecrübeli, aydın insanlar olmalı. Bu yaşam kargaşası, bencilliğin moda olduğu çağda. Yaşarken yalnızlığı tercih etmemizin sebebi güven duygumuzun bitmesinden olsa gerek. Yoksa kalabalıklar içinde olup ta yalnızlık bir tercih olmamalı. Bizi anlayabilen insanlar olsaydı, duvarımız bu kadar yüksek olmazdı. Çok ama çok şanslısın. senin sımsıcak yüreği olan ve evlatları için yanıp tutuşan annen var. Yoldaşın olur , sırdaşın olur, arkadaşın olur, kısacası her şeyin olur.
Özellikle senin ihtiyacın var, sımsıcak dost ve sırdaşa. Çok uzaklarda arama. Herşey sana bağlı. Bu kadar netim kararlıyım .
Esenlikler dilerim……..

Ahmet KİREÇCİ

Bir cevap yazın